Hedeflerimizi Görselleştirmek

Herkese iyi haftalar 😉
Geçtiğimiz hafta Pazartesi Motivasyonu mailinde bahsettiğim hedeflerimizi görselleştirme paylaşımını bugün yapabiliyorum. Bu tekniği uygulamak, büyük fark yaratacaktır. 
Bana göre bu tekniği en iyi anlatan videolardan birisini aşağıda bulabilirsiniz. Video İngilizce alt yazılı olduğundan, kendi notlarımı ve yorumlarımı aşağıda ekledim.

 

Sağlığımızı tehdit eden bir durumla karşılaşsak bile, hayatımızda değişim yapma ihtimalimiz 9’da 1 miş. Bu istatistik, değişim yapmanın aslında çok da kolay bir şey olmadığını ve bunu başaramadığımızda da kendimize karşı fazla acımasız olmamamız gerektiğini gösteriyor.

Hayatımızı istediğimiz gibi tasarlayabilir ve şu andan itibaren bu yeni tasarımımızı yaşamaya başlayabiliriz. Ama ona ulaşmak için, onu şimdiden görebilmemiz, zihnimizde canlandırabilmemiz gerekiyor. Çünkü zihnimizde detaylarıyla göremediğimiz bir şeyin gerçek olabileceğine inanmamız oldukça zor.

Tek bir fotoğraf, kitleleri harekete geçirebilecek güce sahiptir. Bu yüzden, hedeflerimizi ve onlara ulaşacağımız yolu da kendimizin çizmesi gerekiyor.

Boş bir kağıt aldıktan sonra (büyük bir kağıt olması tercih edilmeli), sol tarafa mevcut durumunuzu, sağ tarafa da ulaşmak istediğiniz hedefinizi detaylı bir şekilde çizeceksiniz. Çünkü resmini gördüğümüz şeyleri hatırlama ihtimalimiz %65miş.

Diyelim ki mevcut durumunuzda:

 • İyi bir işiniz var
 • İyi bir evliliğiniz var
 • Biraz fazla kilonuz var
 • Ortalama bir gelire sahipsiniz
 • Ama daha fazlasını istiyorsunuz (patronunuzdan, maaşınızdan, kilonuzcan, evliliğinizden yüzde yüz memnun olmayabilir, kendinize daha iyi bir yaşam standardı belirlemek isteyebilirsiniz.)

Varmak istediğiniz durumda:

 • Yeni bir iş
 • Yeni bir patron (hatta kendinizi patron olarak bile görebilirsiniz)
 • Yeni çalışma arkadaşları
 • Yaratıcılık, yeni fikirler, amaç, özgürlük
 • Aşk
 • Daha fit bir vücut

Herkes kendi hayalini, varmak istediği noktayı çizebilmeli (çöp adamdan bile olsa). Ancak o zaman bu çizim etkili oluyor.

Varmak istediğiniz noktayı çizdikten sonra, üzerine detayları da ekleyin. Renklendirin, hissiyat katın. Siz bu çizimi yaparken ve hayal ederken, beyniniz mutluluk hormonu salgılayacaktır. Böylece mutlu, yaratıcı ve harika hissedeceksiniz kendinizi.

Bu çizimden sonra, mevcut durumunuzu ve istediğiniz yeni hayatı net olarak zihninizde canlandırabileceksiniz.

Peki çizimi yaptık tamam da bu yeni hayata nasıl ulaşılacak? Bunun için 3 cesur adım belirlemeniz gerekiyor.

Beyniniz aslında sizi çok iyi tanıyor. Bugüne kadar gerçek ya da hayali olarak duyduğunuz, dördüğünüz deneyimlediğiniz her şey onda saklı. Yapmanız gereken tek şey, parçaları birleştirmesi için ona sormak. Aslında bu kadar basit. Tek yapacağınız şey, çizdiğiniz resme bakmak ve sonra da gözlerinizi kapamak. Böylece beyniniz, gördüklerinin üzerine bugüne kadar hayal ettiğiniz, duyduğunuz, gördüğünüz ve deneyimlediğiniz her şeyi ekleyecek ve gördüklerini yeniden inşa ederek size en iyi çözümü sunacak, 3 cesur adımı belirleyecek.

Burada tehlike şu: Eğer bu üç cesur adım sizi korkutuyorsa, beyniniz sizi mevcut durumunuzda tutmak için caba sarf edecektir. Mevcut durumunuzda sizi rahatsız eden şeylerin tolere edilebilir boyutta olduğu konusunda sizi ikna etmeye çalışacaktır. Peki bu cesur adımları atmanız ve onca korkuyu yenmeniz için ne olması lazım? Sizi çok heyecanlandıracak harika bir “yeni hayatım” resmi çizmeniz lazım. O resme bakmak size büyük heyecan vermeli.

Her gün uyanıp çizdiğiniz resme bakmak ve kendinizi o resmin içinde görmek, hayal etmek, o zorlu adımları atmanızı sağlayacak. Her gün o resme bakıp, küçük bir adım atın ona ulaşmak için. Mesela, yeni iş kurmuş arkadaşınızı arayıp nasıl yaptığını sorun. Ya da patronunuza maaş artışı istediğinizi söyleyin. Ya da gün içinde sadece bir öğün de olsa sağlıklı yemeye çalışın.

Bu çalışmayı yaptıktan sonra, çizdiğiniz bu resmin fotoğrafını çekip, Facebook Motivasyon Muhabbetleri grubumuzda paylaşın. Çizmiş olduğunuz bu resim, diğer insanlarla paylaştığınızda daha da gerçeklik kazanacaktır.

Unutmayın, sadece 3 cesur adım hayatınızı tamamen değiştirebilir…

 

pm-yeni2

 

Pin It on Pinterest

Share This