İş Değiştirmek, Rutini Değiştirmenin En Etkili Yolu

Geçtiğimiz hafta Pazartesi Motivasyonu mailinde, hayatımızdaki rutini değiştirmenin öneminden bahsetmiştim. Pek çok kişiden bu konuyla ilgili mail aldım. “Peki ama neyi ve nasıl değiştirebilirim?”

İş, hayatın büyük bir bölümünü kapladığı için sevmediğin işini ya da kariyerini değiştirmeyi kafaya koymak, rutini değiştirmenin en etkili kısmı.

Evet biliyorum, bunu defalarca deneyimlemiş birisi olarak iş değiştirmeye karar vermenin kolay olmadığını çok iyi biliyorum. İş değiştirmek, kariyer değiştirmek, hayatındaki rutini değiştirmek zor görünebilir şu an. Ama buna karar vermeye hazır olduğun noktada da, finansal olarak bu adımı atmaya hazır olmanı istiyorum.

Bütçe yapıyor musun bilmiyorum ama eğer hayatındaki rutini iş anlamında değiştirmeye niyetin varsa, bir an önce bütçe yapmaya başlaman gerekiyor. Giderlerin kazancından kesin olarak az olmalı!!! Pek çok kişi bunu başaramadığı için aynı mutsuz döngü içinde yaşıyor hayatını. Ama sen bunu başarabilirsin. Önce gereksiz harcamalarını hayatından çıkar, sonra da bütçen dahilinde minimal bir yaşam sürmeye başla. Emin ol bu seni, gereksiz alışveriş yapmaktan çok ama çok daha iyi hissettirecek. Belki başlarda bütçene uyamayacaksın, belki minimal bir yaşama geçişin biraz uzun sürecek ama olsun. Bundan vazgeçme. Her küçük adım ve her bir farkındalık, seni hedefine daha da yakınlaştıracak.

Neden mi yapmalısın bu bütçe çalışmasını? İş değiştirmeden önce, daha özgür karar vermeni sağlayacak 6 aylık birikimi sağlamak için. Yani sen bugün işsiz kalsan 6 ay boyunca kendini geçindirebilecek bir birikime sahip olduğun anda, korkusuzca o değişimi gerçekleştirebileceksin. Ben, sevmediğim işimden ayrılmadan önce bundan sonra ne yapmak istediğimi çok net belirlememiştim kadamda ama en az 6 aylık bir birikime sahip olmayı başarmıştım. Bu da beni, işimden ayrıldıktan sonra daha az stres yaşayarak hayatıma farklı bir yön vermemi sağlamıştı.

Bu yazıyı özetlemem gerekirse;

  • Gelir ve gider dengesini sağlamak için bütçe yapmak gerekiyor,
  • Bütçede bulunan gereksiz harcamaları çıkarmak, minimal bir hayat yaşamak gerekiyor,
  • Hiçbir gelirin olmasa bile, en az 6 ay boyunca hayatını sürdürmeni sağlayacak bir birikim yapmayı hedeflemek ve adım adım buna doğru ilerlemek gerekiyor.

Sevmediğin bir işten ayrılmak ve kendine seni heyecanlandıran, her gün yataktan coşkuyla kalkarak gittiğin bir iş yaratmak emin ol mutlu bir yaşam sürmenin en büyük destekçisi.

 

pm-yeni2

Pin It on Pinterest

Share This