Küçük Adımlarına Aşık Ol!

Defalarca bunu deneyimlediğim için artık kesin olarak şunu söyleyebilirim;

“Bir hedefe ulaşmak için, sizi o hedefe taşıyacak her bir küçük adıma aşık olmak gerekiyor!”

Bir hedefe ulaşmanın tek bir yolu yok. Bu küçük adımların sıkıcı, stresli, imkansız veya size uygun olmayan adımlardan oluşması gerekmiyor. Binlerce yol içinden, size en uygun olan küçük adımları seçebilirsiniz.

Evet biliyorum, bunu söylemesi yapmasından çok daha kolay. Bunu uygulayabilmek ve hayallerinize giden yolu size en uygun şekilde tasarlayabilmek için, buna önemli bir zaman ayırmanız gerekiyor.

Mesela benim hedeflerimden birisi; tüm işlerimi, online ortamda gerçekleştirmeye başlamak. Böylece, zaman ve mekan sınırlaması yaşamadan, hayal ettiğim işleri online ortamda gerçekleştirebilmek. Bunun için atmam gereken yüzlerce adım var. Bu adımlar arasından bana en uygun olan, beni en heyecanlandıran adımların neler olduğunu bulmak için buna zaman ayırmam ve bunları uygulamaya koymam gerekiyor. Evet Masal’ın varlığında bunu gerçekleştirmek pek de kolay olmuyor ama her gün Masal uyuduktan sonra bana kalan 3 saat içerisinde bunu yapabilmek için önemli bir zamanım var.

Burada önemli olan, hedefimi gerçekleştirebilmem için atmam gereken her bir adımımın uygun büyüklükte olması gerektiği. Yani ne başarması imkansız olacak, ne de beni heyecanladırmayacak kadar küçük olacak. Eğer ben daha ilk günden, varmak istediğim noktaya ulaşma hedefi koyarsam kendime, en kısa zamanda bu hayalimden vazgeçmeye başlarım buna eminim. Oysa bunun yerine, 3 ay gibi bir süre boyunca, bu alanda yeterli bilgiyi toplamaya odaklanmak, başarması çok daha kolay ve bana daha fazla heyecan veren bir adım. Bu hedefimle ilgili neler yaptığımı ve hangi aşamada olduğumu zamanla sizinle paylaşacağım.

Peki siz hedefleriniz için size heyecan veren küçük adımlar belirlediniz mi?

Adımlarınızın ne kadar küçük olduğu önemli değil. Önemli olan, size heyecan vermesi ve her gün sizi harekete geçirecek büyüklükte olması.

 

pm-yeni2

Pin It on Pinterest

Share This