Parlak Fikirlerinizi Kaydedin

Aklımıza gelen parlak fikirleri kaydetmek, zamanı geldiğinde onları hayata geçiremek için büyük kolaylık sağlıyor.

Sade bir yaşam, güçlü bir odağa sahip olmamızı da sağlıyor. Evet bunu başarabilmek gerçekten zor. Çünkü gün içinde dikkatimizi dağıdan o kadar çok şey var ki, bunların hepsine “hayır” diyebilmek, tek bir şeye tüm dikkatimizle odaklanabilmek çok zor.

En azından benim için odaklanabilmek, gün geçtikçe daha da zor bir hal alıyor. Bu yüzden basit yaşam alışkanlıklarını hayatıma mümkün olduğunca dahil etmeye çalışıyorum. Diyelim ki odağımı, dikkatimi dağıtan şeylerden uzaklaştırmayı başardım. Yani Masal uyudu, telefonumu sessize aldım, interneti devre dışı bıraktım, televizyonu kapattım ve pür dikkat, odaklanmak istediğim konuya kendimi verdim. İşte tam da bu anda, bambaşka bir konuyla ilgili aklıma parlak fikirler gelmeye başlayabiliyor. O anda bu parlak fikirlere odağımı ve vaktimi ayırmak istemiyorum. Ama bu fikirlerin kaybolup gitmesine de kıyamıyorum. Çünkü bir yerlere not etmezsem büyük ihtimalle unutabiliyorum. Gelişigüzel notlar almak da, sonradan bu fikirlere ulaşmamı zorlaştırabiliyor.

Bu durumu sıklıkla yaşamaya başladığım için artık şöyle bir alışkanlık geliştirmeye karar verdim; işimle ilgili ve özel hayatımla ilgili ayrı ayrı iki dosya oluşturdum (bu dosyaları ister bilgisayarınızda ister fiziki olarak oluşturabilirsiniz). Her bir dosyanın içinde ayrı ayrı başlıklar var. Mesela işle ilgili dosyanın içinde;

  • blog yazılarım,
  • sosyal medya paylaşımlarım,
  • iş fikirlerim,
  • eğitim içeriklerim

gibi pek çok farklı başlık var. Bu konularda aklıma bir parlak fikir geldiğinde, ona o an zaman ayıramıyorsam, hemen ilgili dosyanın ve başlığın içine kaydediyorum. Zamanı geldiğinde de tek tek bu parlak fikirlerin üzerinden geçmek gerçekten işlerimi çok kolaylaştırıyor. Hem odaklandığım konu fazla dağılmamış oluyor hem de aklıma gelen parlak fikirler kaybolmamış oluyor.

Evet bunu her zaman başaramıyorum. Parlak bir fikir bazen beni oldukça cezbedebiliyor ve onunla ilgili araştırma yapmaya başlamış buluyorum kendimi. Ama dikkatimi dağıtmamak konusunda kendimi daha fazla eğitmeye kararlıyım! Odaklanmak üzerine daha fazla pratik alışkanlıklar edindikçe sizlerle de paylaşacağım.

 

 

pm-yeni2

Pin It on Pinterest

Share This