Zamanımızı Çoğaltmanın Yolu (3 Sihirli Madde)

Zamanımızı Çoğaltmanın Yolu (3 Sihirli Madde)

Masal doğduktan sonra, gündemimi en çok meşgul eden konu “Zaman Yönetimi” olmaya başladı. Sürekli olarak, zamanımı daha iyi nasıl kullanabileceğim konusunda araştırma yapıyorum, videolar izliyorum ve denemeler yapıyorum. Hala istediğim noktada değilim bu konuda ama giderek daha fazla yol aldığıma inanıyorum.

Yine böyle bir araştırma sonrasında denk geldiğim bir video’da şu 3 etkili adım tavsiye ediliyor:

  1. Elimine et/basitleştir
  2. Otomatikleştir
  3. Başkasına yaptır

Elimine et/basitleştir:

Aslında basit yaşama ilgi duymamın en büyük nedeni de bana kazandıracağı zaman. Basit yaşamak ve zamandan tasarruf etmek için sürekli denemeler yapıyorum. Basit yaşamanın en önemli kısmı, sizin için gereksiz olan şeylerle ayırdığınız zamanla gerekli olan şeylere ayırdığınız zamanın takasını yapmak. Yani hayattaki önceliklerinizi belirlemek ve önceliklerinize zaman ayırmak.

Kadınlar ortalama olarak saçlarına günde 55 dakika harcıyormuş. Bu bence inanılmaz bir süre. Ayda 30 saat, yılda 360 saat (15 gün), ortalama bir insan ömründe ise 25200 saat (3 yıl) !!! Saçlarım şu an kısacık ve her ne kadar uzun saçlar bana daha çok yakışsa da, kısa saçlı halime alışmak bana yılda 15 gün kazandıracak!!! inanılmaz ama gerçek. Uzun saçlar benim şu anki önceliğim olmadığı için, kısa saçlı olmanın pek bir sakıncası yok. Hatta, bu vakti aileme, işlerime, sağlığıma ayırabildiğim için bence çok daha önemli.

Otomatikleştir:

Zamanı kullanmayı, tıpkı bir yatırım yapmak gibi düşünün. Günlük rutininizin biraz dışına çıkın ve size yarın öbür gün daha fazla zaman kazandıracak şeyleri otomatikleştirmek için harcayın bugünkü vaktinizin çoğunu.

Diyelim ki zamansızlıktan dolayı bir türlü banka hesabınıza girip, fatura ödemelerini otomatikleştirmiyorsunuz. Bu yüzden her ay, fatura ödeme günü geldiğinde aynı manuel işlemi tekrarlamak zorunda kalıyor ve aynı zamanı harcıyorsunuz. Bunun yerine bir gün oturup bu işlemi otomatikleştirmek için zaman harcadığınızda, gelecekte bu işlemle ilgili zaman kazanmak için yatırım yapmış oluyorsunuz. Fatura ödemelerini otomatikleştirmek bunun en basit örneği. Siz bu örnekleri istediğiniz kadar çoğaltıp hayatınıza uyarlayabilirsiniz.

Başkasına yaptır:

Eğer iş hayatında yöneticilik yaptıysanız, ya da özel hayatınızı iyi yönetebiliyorsanız, bunun ne anlama geldiğini çok iyi bilirsiniz :) Başkalarının yapabileceği işleri hiçbir zaman kendiniz yapmayın (en azından bir süre sonra). Evet, biliyorum başkasına yaptıramamamızın en büyük nedeni, onların bizim kadar iyi yapamayacağına inanmamız. Ben de bu tuzağa çok sık düştüm ve hala düşüyorum. Ama bu konuda da kendimizi geliştirebiliriz. Emin olun başkaları, özellikle başlarda yapacağımız doğru yönlendirmelerle, bizden daha iyi bile yapabilir. Böylece zamanımızın çoğu da bize kalmış olur.

Evet işte bu 3 madde, gerçekten iyi uygulanmaya başlandığında, hayatımızda önemli bir zaman tasarrufu sağlayacak. Bence  her gün zaman ayırıp böyle önemli bir yatırım yapmaya kesinlikle değer!

 

pm-yeni2

Pin It on Pinterest

Share This